Himalayan yak treat puff
Himalayan yak treat puff
- FREE delivery $85 + (Qc, Ont.)
Couldn't load pickup availability
For dogs of all sizes, puppies and senior dogs.
You have a dog that magically appears when you take a pack of cheese out of the fridge!
Our yak puffs are made from small pieces of yak cheese that have been soaked in warm water and then microwaved to puffed like popcorn!
These yak puffs are loved by dogs for their crispy texture and cheesy taste.
Yak cheese, produced in Nepal, is made from heated yak and cow's milk, to which lime juice and a little salt are added (to make it curdle). Then the more solid portion is collected and then dried for a long time to remove much of its moisture and thus harden.
Benefits of yak puff:
- Ready-to-eat bites (no need to put them in the microwave)
- Easier to chew than yak cheeses
- 100% natural, chemical free
- High-protein, lactose-free treat
- Meat and sugar free treat
- Very low cheese odor: natural flavor
- Helps clean small dogs' teeth
WEIGHT: 100g
SHELF LIFE: 4 years (do not refrigerate)
OFFER UNDER SUPERVISION
Feeding recommendations
Feeding recommendations
Our chews are considered healthy treats to offer under supervision.
For the first few times, it is recommended to offer for short periods of chewing (maximum 20 minutes). Thereafter, offer according to his needs, keeping in mind that a treat should not represent more than 10% of your dog's daily dietary needs.
Share

Excellent! Mon chien adore!
sa meilleur gatterie
My dogs love them! Good size and a good chew :)
Super!
You might also like
-
Christmas Bully Stick Pack - Limited Edition
-20% Sold outRegular price $94.29Regular priceUnit price / per$117.87Sale price $94.29Sale -
🎁Christmas Dog Chew Pack
-20% Sold outRegular price From $86.39Regular priceUnit price / per$107.99Sale price From $86.39Sale -
Dog chew pack MONSTER (5 items)
-10% Sold outRegular price $71.95Regular priceUnit price / per$79.95Sale price $71.95Sale -
Fall Chew Pack
-15% Sold outRegular price From $69.50Regular priceUnit price / per$81.80Sale price From $69.50Sale -
Bully sticks combo
-10% Sold outRegular price From $51.66Regular priceUnit price / per$57.40Sale price From $51.66Sale -
Collagen Mixed pack
-10% Sold outRegular price From $64.65Regular priceUnit price / per$71.84Sale price From $64.65Sale